2023 Jos Chillin: Bauchi, Gombe, Kaduna And Kano States Teams Dust Jos Teams Into The Knockout Stages As U-10 And U-12 Fight For Bronze Today

940
0

Bauchi and Kaduna States Under-14 teams, YSFON FA and Athletic Boys are both through to the semi final of the Jos Chillin Under-14 category after beating Kuso Boys and Emmyjecks FC 1-1 respectively.

The other two semi finalists are Mees Palace FA and Jeddy FA, who beat Yard FC 2-0.

In the Under-16 category, Bauchi, Gombe, Kaduna and Kano States still came unscratched into the quarter finals, after winning their last group matches yesterday.

In Group A, Athletic Boys of Kaduna made the quarter final stage despite been held to a 1-1 draw by EmmyJeks, to join Blue Panthers, who won 1-0.

In Group B, Shield FC of Kano and Mees Palace FA of Jos made the last 8, after convincingly beating City Rollers and ZAAR FC 3-0 and 2-1 respectively.

In Group C, Dominion Starlight dominated, as they walloped Visa FC 6-1 to join EmmyJeks FC, who hammered Johnson Grace FC 3-0.

Mailantarki FA of Gombe State defeated Jeddy Academy FA of Jos 2-0 to join FC Izam who got 3pts 3 goals even without kicking a ball against a Jazzy Stars FA team that place education as a main priority, hence, didn’t turn up by 8am as the kids were all in their various classes in their various schools.

Here are all the results of the last group matches played in both the Under-14 and Under-16 categories:

2023 JOS CHILLIN RESULTS

MONDAY, 30/01/23

2023 JOS CHILLIN RESULTS

MONDAY, 30/01/23

U14s

Kuso Boys 0 vs 1 YSFON Bauchi ( UMAR SALAI 25′)

Relentless FA 8 (Prince Amos 4′, 52′, 54′ , George Ogharanduki 9′, 21′ , Daniel Saidu 17′,59′ Emmanuel Yinti 31′ )VS 0 Sporting Boys

Emmyjeks 1 ( Ali Sadiq 26′) vs 1 Athletic Boys to( Mubarak Fasel 17′)

Jeddy Academy 2( Beji Ripji 24′ , Maxwell Yenmark 38′) vs 0 Yard FC

U16s

Sarauniya Boys 1 ( Usama Umar ,28′ ) VS 0 Lion Heart

Emmyjeks 3 vs 0 Johnson Grace

MPFA 2 (Kelvin Adeyemo 23′, Okeyima Emmanuel 35′ ) Vs 1 ZAAR ( Mega 8′)

Blue Panthers 1 (Destiny Lar 45′) Vs 0 Athletic Boys .

FC Izam 3 Vs 0 Jazzy Stars

Dominion starlight 6 (Bulus John 22′, Ifeanyi Chiaha 26′, Alpha David 41′, Uhoro Job 46′, Alpha David 51′(PK), Evans Mallamut 58′) VS 1 Visa FC (Meshak Daniel 28′ (PK).

Jeddy Academy 0 vs 2 Mailantakri ( Safwan Bashir 14′, Nurrudeen Uche 49′)

Shield FC 3 vs City 0 Rollers

Ladies Results

MPFA 1 ( Beatrice Oko ,14 ‘) vs 1 Nike Boys (Ladi Danjuma 58’)

Kuso Boys 0 vs 1 YSFON Bauchi ( UMAR SALAI 25′)

Relentless FA 8 (Prince Amos 4′, 52′, 54′ , George Ogharanduki 9′, 21′ , Daniel Saidu 17′,59′ Emmanuel Yinti 31′ )VS 0 Sporting Boys

Emmyjeks 1 ( Ali Sadiq 26′) vs 1 Athletic Boys to( Mubarak Fasel 17′)

Jeddy Academy 2( Beji Ripji 24′ , Maxwell Yenmark 38′) vs 0 Yard FC

Sarauniya Boys 1 ( Usama Umar ,28′ ) VS 0 Lion Heart

Emmyjeks 3 vs 0 Johnson Grace

MPFA 2 (Kelvin Adeyemo 23′, Okeyima Emmanuel 35′ ) Vs 1 ZAAR ( Mega 8′)

Blue Panthers 1 (Destiny Lar 45′) Vs 0 Athletic Boys .

FC Izam 3 Vs 0 Jazzy Stars

Dominion starlight 6 (Bulus John 22′(direct free-kick), Ifeanyi Chiaha 26′, Alpha David 41′, Uhoro Job 46′, Alpha David 51′(PK), Evans Mallamut 58′) VS 1 Visa FC (Meshak Daniel 28′ (PK).

Jeddy Academy 0 vs 2 Mailantakri ( Safwan Bashir 14′, Nurrudeen Uche 49′)

Shield FC 3 vs City 0 Rollers

Ladies Results

MPFA 1 ( Beatrice Oko ,14 ‘) vs 1 Nike Boys (Ladi Danjuma 58’).

Meanwhile, there will be battle for bronze medals today in both the Under-10 and Under-12 categories as the third placed matches take center stage.

At the Under-10 category, Mees Palace FA will slug it out with Top Free FA by 3:30pm.

While Young Stars FA and Top Free FA engage themselves for the Under-12 bronze medals.

Both matches will be played at D’ Cathedral in Rayfield.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here