There Is No Hiding Place For EFCC So Says Mighty Jets International Captain

150
0

After suffering defeat in their first match this season in the second tier of Nigeria club football, the NNL, Mighty Jets International fc players have promised to return their guest on Saturday, EFCC FC, back to Abuja empty handed.

Speaking to SSI Media, the assistant captain of the side, Gobum Rotduwe says “It is a pity and very painful that we lost the match against City FC, a match we planned winning in Abuja. But against EFCC FC, they shouldn’t just nurse any dream of getting anything in that match.”

It would be recalled that EFCC FC beat visiting Zamfara United FC 2-1 last weekend in Abuja.

Here are all the Week 2 fixtures, venues and match officials:

DATE: 18.19/ 2/ 22
Week 2 Match Appointment from the NFF Referees Committee

WEEK 2
GROUP A1

ABUJA

OYAH SPORTS VS YOBE STARS

ALIYU ABBAS(Kaduna)
SHAARIN GOZA(Kano)
BOBBY BOBAI YALLI(Kaduna)
BERNARD LEO(Kaduna)
ADETUNJI K(Abuja)

SOKOTO

SOKOTO UTD VS ABS FC

JOSHUA DOGO(Zamfara)
JOB JAMES(Gombe)
YAKUBU GAMBO GARBA (Bauchi)
AHMAD ABUBAKAR(Bauchi)
ALIYU LADAN(Sokoto)

SARDAUNA
18.2.22

ZAMFARA UTD VS EL KANEMI WARRIORS

GBADAMOSI A(Sokoto)
IBRAHIM A IBRAHIM(Kano)
MANSUR IBRAHIM(Katsina)
ZAHRADDIN NASIRU(Katsina)
JEFF OKORIE CHIDI(Zamfara)

JOS

MIGHTY JETS INT’L VS EFCC FC

DONALD ANDREW(Bauchi)
ABDULMUNIMU BELLO(Adamawa)
KEKE JAPHANIA(Taraba)
PAUL BEATRICE(Taraba)
MASAM I BULUS(Plateau)

ABUJA

FWC CHAMPIONS FC VS CITY FC

SIKIRU ALABI(Kano)
AHMED IBRAHIM L(Yobe)
HAMZA HARUNA(Bauchi)
SERAH GODWIN(Bauchi)
ISREAL FRANCIS(Abuja)

WEEK 2
GROUP A2

FUFORE

ADAMAWA UTD VS JIGAWA GS

ALI MUSA KALALA(Gombe)
IBRAHIM IDRIS(Niger)
AUSTINE OGBEBO(Plateau)
HOSEA DAUDA B(Plateau)
DEBORAH JACOB(Adamawa)

GOMBE

DOMA UTD VS GREEN BERET FC

BELLO HALADU S(Kano)
YIMA TERSOO(Benue)
CHIMA EMEKA(Abuja)
JOHNBON JASON(Abuja)
HARUNA ISA(Gombe)

HALIRU

KEBBI UTD VS DMD FC

MUSTHAPHA ISAH A(Jigawa)
JUDE TYOAPINE(Nasarawa)
HARUNA SHABU(Kogi)
TANIMU IBRAHIM KG
MOHAMED GARBA K(Kebbi)

FARM PLAY

ROAD SAFETY FC VS NAF FC

YAHAYA KILLER(Kogi)
SOLOMON AJIRELOJA(Sokoto)
MAHMUD MANSUR(Kebbi}
ABDULMAJI OLATUNDE(Sokoto)
ANDREW BALA(Nasarawa)

LOKOJA

KOGI UTD VS MALUMFASHI FC

MICHEAL OBOT(Abuja)
AMINU ABUBAKAR(Taraba)
NOZAKAWA PROMISE(Adamawa)
MOHAMMED B TUTA(Adamawa)
USMAN MARIAM(Kogi)

WEEK 2 (GROUP 1B1 AND 1B2)

WEEK 2
GROUP B1

BENIN

BENDEL INS VS J. ATETE FC

ADUNOLA WAHEED(Oyo)
ARUGWU PEACE(Anambra)
NGOKA INNOCENT(Abia)
OSINACHI ORJI(Abia)
MOHD ISA(Edo)

IKOT

IBOM YOUNTH FC VS GODOSKY FC

AJIBADE SHEHU G(Osun)
OGUNBIYI TOBI(Ekiti)
OKUNOLA OLUWATO(Lagos)
AKANDE ABEEB(Lagos)
UMOH JOHN(Akwa Ibom)

ADO EKITI

EKITI UTD VS ABEOKUTA FC

TEMIDAYO ADENIYI(Delta)
AKANG I UDO(Akwa Ibom)
KUOTE SINVIE NATINAN(Bayelsa)
T.TARIMOBOWEI(Bayelsa)
ONILEARO GBENGA(Ekiti)

OWERRI

CAMPOS FC VS OSUN UTD

MFON NEMA(AkwaIbom)
OTUWHO HUMPREY(Delta)
EGBA PARTICK(Cross River)
EMMANUEL OGAR(Cross River)
AKWARA HENRY(Imo)

ENUGU

GIANT BRILLARS FC VS GATEWAY UTD

AZUNDA AMENWHULE(Rivers)
IYEH BLESSING ORJI(Rivers)
OTOLORIN EFE G(Edo)
OKOLOSHI ISAISAH(Edo)
EJELIOGU IKENNA(Enugu)

LAGOS
18.2.2022.

VANDREZZER FC VS IKORODU CITY

ERIC TONGO(Edo)
NWEKE PATIENCE(Imo)
NNAJI KELECHI(Enugu)
EZEH IFUNANYA(Enugu)
ADENIYI RAMON(Lagos)

WEEK 2
GROUP B2

UMUAIHA

ABIA COMETS VS FC ONE ROCKETS

OGUNTUASE ADESINA(Ekiti)
LATUNDE TOPE(Osun)
ADEYOSOYE ALABA(Ondo)
FASANU BOLADE(Ondo)
CHUKWUEMEKA NNAMDI(Abia)

LAUTH

CROWN FC VS WARRI WOLVES

ULOMA NWOGU(Anambra
CHIBUKO STANLEY(Enugu)
UDEH CHUKWUKA(Abia)
EKEH MICHEAL(Abia)
JIMOH AHMED(Oyo)

SAMSON SIASIA Stadium, Yenegoa

BAYELSA UTD VS NNEWI UTD

ALANU RAMON SALAMI(Oyo)
OLUOHA FRANCIS)Lagos)
RAFIU QUADRI A(Oyo)
ADEPOJU SODIQ(Oyo)
NATHAN IFIENI(Bayelsa)

IKOM

ROVERS FC VS FC IFEANYUBAH

KABIRI MOHAMMED(Lagos)
DASO ADEYINKA(Ondo)
AMUSAN OLADIPO(Lagos)
B ANUOLUWAPO(Lagos)
NWAFOR JACOB EMM(Cross River)

OMOKU

GO ROUND VS IJEBU UTD

EKE MARTINS(Imo)
ELOM NNA JOSEPH(Ebonyi)
OSINACHI ORJI(Abia)
NWAMUO KENNETH U(Abia)
ENYADIKE UCHENNA(Rivers)

LAGOS:

OTTASOLO FC vs SPORTING FC
MOSUN KUKOYI(Ondo)
OKORO JOSHUA(Delta)
HANSON OTO GEORGE(Akwa Ibom)
NDON SOLOMON E(Akwa Ibom)
IDRIS SALIU(Lagos)

Credit: Kelechi Mejuobi
National Publicity Secretary
NRA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here